دوره ارتباط موثر: سوال ها و نتایج

7 شب با معجزه مدیتیشن دوقلب از شنبه 16 دی ماه تا جمعه 22 دی ماه هر شب ساعت 22:00 (10 شب) در اینستاگرام دکتر آرام لایو داریم  

نسرین گندمی

کاربر ویژه
سلام و درود به همه عزیزان،
استاد عزیز ازتون ممنونم بابت دوره بسیار خوب ارتباط موثر، ای کاش زودتر از اینها این دوره را تهیه می کردم. فعلاً دو قسمت جلسه اول را دیدم و یاداشت برداری هایم را چندین بار مرور کردم و حسب فرمایش شما در حال نوشتن تمرین ها هستم. به هر حال حسابی ذهنم مشغول شده و ...

سوالاتی برایم ایجاد شده ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید.
1- با گفتن حق با شماست اگر طرف مقابل فکر کند که ما ترسیدیم چه کنیم؟
2- عبارت حق با شماست را فرمودید به شرطی که عزت نفس و اعتماد به نفس مان را پایین نیاورد می گوییم. خوب این در چه مورد و موقعیتی هست چون فکر می کنم در اکثر اوقات ممکن است عزت نفس مان پایین بیاید.

من امروز یک موردی پیش آمد و درس جلسه اول رو انجام دادم اما نمی دونم این ارتباطم درست بود یا نه یعنی از نوع ارتباط خوب بود یا بد؟
امروز در محل کارم یکی از همکاران آقا، موضوع چند همسری را عنوان کردند و گفتند خدا در قرآن به آن اشاره کرده.
من که مایل نبودم صحبت و بحثی در این زمینه داشته باشم و فکرها و قضاوت های مختلفی از این موضوع به ذهنم رسید، فقط گفتم: صحبت درباره این موضوع منو ناراحت می کنه. (بیان احساس)
اون شخص بدون توجه به چیزی که گفتم ،حرفش رو ادامه داد و گفت خدا در قرآن گفته تا 4 همسر بگیرید اگر می توانید بین آن ها عدالت را رعایت کنید اما نمی توانید، یعنی خدا تاکید روی نمی توانید کرده.
باز هم فکرها به سرم هجوم آورد و می خواستم جوابی بدم اما خواستم موضوع کات شود، درحالیکه داشتم توی کامپیوترم کارم رو انجام می دادم فقط گفتم بله حق با شماست.
ایشون گفت: ظاهراً شما اصلاً گوش نمی کنید و سرتون به کار تون هست، گفتم بله حق با شماست.
بعد از اتاق من خارج شد.

آخرین ویرایش:

Dr.Aram

تیم مدیریت
بله تا حدودی تکنیک را درست انجام داده‌اید
همین که وارد بازی او نشدید جواب او را نداده‌اید و با او بحث نکردید این نشان موفقیت شما هست
زمانی که می‌گویید حق با شماست نه اینکه او را به این معنی تاکید می‌کنید می‌توانست بگویید که بله حق با شما ست در قرآن آمده است همین.
و دوباره می‌توانید در مورد احساستان که ناراحت هستید به او بگویید و به او بگویید از اینکه در مورد این موضوع بخواهیم در محیط کارمان صحبت بکنیم من احساس ناراحتی می‌کنم.
ممکن هست که طرف مقابلتان در وهله اول خیلی به احساس شما توجه نکند ولی چند بار که به او گوشزد کنید که صحبت کردن در مورد این موضوع در شما احساس ناراحتی می‌کند دیگر صحبت نمی‌کند و همونجور که خودتان هم مشاهده کردید به جای اینکه با شما بحث کند اتاق را ترک کرد

نسرین گندمی

کاربر ویژه
بله تا حدودی تکنیک را درست انجام داده‌اید
همین که وارد بازی او نشدید جواب او را نداده‌اید و با او بحث نکردید این نشان موفقیت شما هست
زمانی که می‌گویید حق با شماست نه اینکه او را به این معنی تاکید می‌کنید می‌توانست بگویید که بله حق با شما ست در قرآن آمده است همین.
و دوباره می‌توانید در مورد احساستان که ناراحت هستید به او بگویید و به او بگویید از اینکه در مورد این موضوع بخواهیم در محیط کارمان صحبت بکنیم من احساس ناراحتی می‌کنم.
ممکن هست که طرف مقابلتان در وهله اول خیلی به احساس شما توجه نکند ولی چند بار که به او گوشزد کنید که صحبت کردن در مورد این موضوع در شما احساس ناراحتی می‌کند دیگر صحبت نمی‌کند و همونجور که خودتان هم مشاهده کردید به جای اینکه با شما بحث کند اتاق را ترک کرد
ممنون استاد گرامی از پاسخ شما.
راستش را بخواهید چون به جز چند مورد، اکثر اوقات عادت کرده ام توضیح دهم یا از خودم دفاع کنم به همین دلیل خیلی سریع جواب مورد نظر به ذهنم نمی رسد اما با توجه به تمرین هایی که در حال نوشتن هستم ذهنم باز تر شده.
یک تفاوت اساسی که متوجه شدم این بود که وقتی توضیح می دهم دلیل می آورم و ... باعث می شود حتی ساعت ها ذهنم درگیر شود که چرا اینطوری نگفتم کاش این را گفته بودم و احساس خیلی بدی پیدا می کنم و حرص می خورم؛ اما با تکنیک جدید که بحث نکردم و وارد بازی نشدم در کمال تعجب حس بدی نداشتم و درگیری ذهنی هم برایم ایجاد نشد و با خودم فکر کردم چه خوب که برای یک موضوع پیش پا افتاده وقت و انرژی نذاشتم.

نسرین گندمی

کاربر ویژه
سلام بر استاد گرامی،
از جلسه دوم و سوم دوره ارتباط موثر چند سوال دارم ممنون می شوم راهنمایی بفرمایید:

الف- مثال: از تو گذشته که دیگه بتونی چیزی را یاد بگیری (با حالت تمسخر و کنایه به سن و سابقه کار بالای شخص نسبت به فرد گوینده) نفر سومی هم آنجا حضور داشت،
(در حالیکه سعی کردم چهره ام را عادی نشان دهم و خشمی بروز ندهم) جواب موثر: بله حق با شماست سن که بالاتر می رود یادگیری سخت تر می شود. به نظرتون من مطالب جدید رو دیر یاد می گیرم یا یاد نمی گیرم؟ قبلاً چیزی به من آموزش داده بودید که یاد نگرفته بودم و ذهنیت بدی براتون گذاشتم؟
آیا پاسخ م درست بود؟
اگر چه دلم می خواست جواب غیرموثر بدم و دلم خنک بشه :cool:

ب- برخی مثال هایی که فرموده بودید اگر به جای منزل در محل کار زده شود نوع پاسخی که فرمودید تغییر می کند مثلاً اظهار نظر درباره لباس و کلاً ظاهر شخص.
جملاتی از قبیل چقدر چاق شدی، چقدر رنگت پریده، وای چرا چنین و چنان. فقط بگوییم بله حق با شماست یا به نظرتون رنگم پریده ست؟ شما فکر می کنید رنگم پریده؟ اگر گفت طرف گفت: بله؛ چی باید جواب داد؟

پ- در مثالی فرمودید در جواب تو زیاد حرف می زنی، بگوییم بله حق با شماست من زیاد حرف می زنم چون به کلاس خیلی علاقه دارم و .... . آیا این همان دلیل آوردن نمی شود؟ در حالیکه قرار بود دلیل نیاوریم.

آخرین ویرایش:

Dr.Aram

تیم مدیریت
یکی از روش‌های ارتباط موثر تایید کردن می‌باشد.
البته به طریقی که اعتماد به نفسمان و عزت نفسمان حفظ شود.
تایید کردن این نیست که عین جمله او را تکرار کنیم بلکه می‌تواند جمله او را به یک طریقی دیگر تکرار کنیم.
مثلاً اگر می‌گویند رنگتان پریده است ‌توانیم بگوییم که بله حق با شماست امروز به نظر کمی خسته به نظر می‌رسد.
اصول همان هست فقط باید با استفاده از خلاقیتمان تغییراتی را در آن در منزل یا در محیط کار در آن ایجاد کنیم.
حداقل مزایایی که تایید کردند دارد این هست که از بحث کردن بیهوده جلوگیری می‌کند.
اگر با کسی بیش از ۳ دقیقه بحث کردید مشکل از شماست.
یک مشکل را باید در سه دقیقه تمام کنیم که اعصاب خودمان خورد نشود

نسرین گندمی

کاربر ویژه
سلام و درود بر استاد آرام عزیز
استاد جان، در درس چهارم ارتباط موثر می فرمایید: تعریف کردن از افراد خیلی خوب جواب می دهد باعث می شود آن ها هم بیایند طرف ما؛ به جای اینکه مقابل ما باشند در کنار ما قرار می گیرند.
سوال من: اگر فردی به دفعات متعدد از افراد در جلوی روی آن ها تعریف و تمجید می کند اما پشت سرشان بدگویی و تمسخر می کند و با این تکنیک به امتیازات بسیار بسیار زیادی هم دست یافته چون آن افراد اصلاً متوجه نمی شوند این شخص چه ترفندی را به کار می برند؛ آیا این تکنیک در واقع شیوه عملکرد هم درست است؟
و بقیه که متوجه این تزویر می شوند باید چکار کنند فقط ببینند و سکوت کنند؟

آخرین ویرایش:

Dr.Aram

تیم مدیریت
اصل ارتباط موثر برای بهبود ارتباط هست نه سوء استفاده کردن از آن.
همونطور که ما می‌توانیم از این تکنیک‌ها برای بهبود روابط و نزدیک شدن به انسان‌ها استفاده کنیم می‌توانیم از آنها هم سو استفاده کنیم که این یک مسئله اخلاقی هست و ربطی به تکنیک ندارد.
مطمئناً از هر چیزی سو استفاده شود از کارد آشپزخانه گرفته تا چاقوی جراحی یا این تکنیک‌ها خیلی اخلاقی و پسندیده نیست

نسرین گندمی

کاربر ویژه
سلام و درود بر استاد بزرگوار و سایر دوستان
استاد جان، برای پاسخ به سوالاتی مانند چقدر حقوق می گیری؟ حقوقت رو چیکار می کنی؟ چقدر از پولت را در خانه خرج می کنی؟ هزینه بیمارستان چقدر شد؟ ماشین ت را چند خریدی چطور خریدی؟ ماهی چقدر بابت فلان وسیله قسط می دهی؟ چقدر وام گرفتی؟ و سوالاتی از این دست که مربوط به بخش مالی زندگی شخصی فرد می شود چه جواب های موثری می توانیم داشته باشیم درحالیکه اصلا مایل به پاسخ نیستیم و فرد پرسشگر فامیل است نسبت درجه 3 و دورتر را دارد یا این سوالات را یک دوست یا می توان گفت آشنا می پرسد. منظور این است که این افراد نزدیک به ما نیستند که بتوانیم راحت با او این مسائل را در میان بگذاریم، درحالیکه این افراد به خودشان اجازه می دهند و این سوالات را می پرسند.

Dr.Aram

تیم مدیریت
می‌تونیم به اون‌ها بگیم که
کنجکاو هستید که بدونید من چقدر حقوق می‌گیرم
اگر گفت بله بهش بگید که خب برای چی کنجکاو هستی چی شده که اینقدر کنجکاو شدی بدونی من چقدر حقوق می‌گیرم
و در آخر می‌تونی بهش پاسخ بدی که خوب این بیشتر یه مسئله خصوصی هست و
الان احساس خوبی را در مورد این سوال ندارم
و یا اینکه یه موقع دیگه در موردش صحبت می‌کنیم

البته اگر در خاطرتان باشد در تکنیک ارتباط موثر ۵ تکنیک بود که همزمان باید از آنها استفاده کنیم مثل تایید کردن احساس همدلی کردن و تکرار سوال آنها و اینکه احساسمان را در مورد اتفاقی که افتاده است بیان کنم

فاطمه هراتیان

کاربر ویژه
سلام و درود بر استاد بزرگوار و سایر دوستان
استاد جان، برای پاسخ به سوالاتی مانند چقدر حقوق می گیری؟ حقوقت رو چیکار می کنی؟ چقدر از پولت را در خانه خرج می کنی؟ هزینه بیمارستان چقدر شد؟ ماشین ت را چند خریدی چطور خریدی؟ ماهی چقدر بابت فلان وسیله قسط می دهی؟ چقدر وام گرفتی؟ و سوالاتی از این دست که مربوط به بخش مالی زندگی شخصی فرد می شود چه جواب های موثری می توانیم داشته باشیم درحالیکه اصلا مایل به پاسخ نیستیم و فرد پرسشگر فامیل است نسبت درجه 3 و دورتر را دارد یا این سوالات را یک دوست یا می توان گفت آشنا می پرسد. منظور این است که این افراد نزدیک به ما نیستند که بتوانیم راحت با او این مسائل را در میان بگذاریم، درحالیکه این افراد به خودشان اجازه می دهند و این سوالات را می پرسند.
درود بر استاد بزرگوار و دوستان عزیز🌹
تکنیکهای دوره خیلی کاربردی و موثر هستن ولی نمیدونم چرا بعضی از اشخاص کلا به پرسیدن سوالات بی معنا و غیرمرتبط عادت دارن!
چند وقت پیش یکی از همکارا با لحن شدیدا تحقیرآمیز از من پرسید حالا اینهمه سال کار کردی و درس خوندی و اینهمه کلاس متفرقه رفتی کجارو گرفتییی؟چی از خودت داری حالااا؟!
در جواب ایشون گفتم هدفم از کار کردن و آموختن رشد شخصیت و دانشم هست و خواهد بود و حداقل چیزی که در این سالها بدست آوردم این هست که به انتخاب افراد درباره زندگی شخصیشون احترام میذارم و کنجکاوی نمیکنم. درحالیکه پاسخ سوال بی ادبانه ایشون رو بنظر خودم مودبانه دادم یک هفته جواب سلامم رو نمیدادن 😅 تصورم این بود که این قبیل سوالات تکرار نمیشه اما در کمال ناباوری دیدم مجددا بعداز اتمام دوره ی قهرشون سوالات مشابه میپرسن😄

مرضیه جعفری

کاربر ویژه
تکنیکهای دوره خیلی کاربردی و موثر هستن ولی نمیدونم چرا بعضی از اشخاص کلا به پرسیدن سوالات بی معنا و غیرمرتبط عادت دارن!
چند وقت پیش یکی از همکارا با لحن شدیدا تحقیرآمیز از من پرسید حالا اینهمه سال کار کردی و درس خوندی و اینهمه کلاس متفرقه رفتی کجارو گرفتییی؟چی از خودت داری حالااا؟!
در جواب ایشون گفتم هدفم از کار کردن و آموختن رشد شخصیت و دانشم هست و خواهد بود و حداقل چیزی که در این سالها بدست آوردم این هست که به انتخاب افراد درباره زندگی شخصیشون احترام میذارم و کنجکاوی نمیکنم. درحالیکه پاسخ سوال بی ادبانه ایشون رو بنظر خودم مودبانه دادم یک هفته جواب سلامم رو نمیدادن 😅 تصورم این بود که این قبیل سوالات تکرار نمیشه اما در کمال ناباوری دیدم مجددا بعداز اتمام دوره ی قهرشون سوالات مشابه میپرسن😄
باید بش میگفتی میدونم ترک عادت موجب مرضه😁😁

Dr.Aram

تیم مدیریت
اولین قانونی که هست تایید کردن آنها هست یعنی می‌توانی به او بگویی که بله من زیاد کلاس می‌روم.
و مکالمه را همین جا تمام کنید و وارد یک بحث بیخود نمی‌شوید.

در ارتباط موثر احساس ما خیلی مهم هست و اینکه ما دنبال توجیه کردن رفتار خودمان نیستیم بعضی موقع‌ها می‌خواهیم که احساسمان دچار مشکل نشود به همین دلیل سعی می‌کنیم مکالمات را بسیار کوتاه کنیم و با افرادی که گستاخ هستند ارتباط را محترمانه قطع کنیم.
البته باید در نظر داشته باشید که اعتماد به نفس و عزت نفس شما خدشه‌دار نشود.

hashemi

کاربر ویژه
تو
حال اون دوستتم
خوب می‌کنی
جوری که نه خودش بفهمه و نه خودت🥰🗝️💞☯️✌️💪💪

مهین جواهری

کاربر ویژه
اولین قانونی که هست تایید کردن آنها هست یعنی می‌توانی به او بگویی که بله من زیاد کلاس می‌روم.

در ارتباط موثر احساس ما خیلی مهم هست و اینکه ما دنبال توجیه کردن رفتار خودمان نیستیم بعضی موقع‌ها می‌خواهیم که احساسمان دچار مشکل نشود به همین دلیل سعی می‌کنیم مکالمات را بسیار کوتاه کنیم و با افرادی که گستاخ هستند ارتباط را محترمانه قطع کنیم.
استاد در بعضی موارد نزدیکان اینها را میپرسند مثل خواهر پدر مادر و یا برادر و یا دوست نزدیک ولی من در حد درک انها از کار و کلاسهای که رفتم در سطح فکر و ذهنی انها جواب میدهم و به بقیه لبخند میزنم چون جوابی بدهم و توجیه کنم باز در موارد دیگر هستند سوال بپرسند
مثلا دوستی در مورد درامدم گفت که گفتم جوری درامد دارم که گشت گزار و خرج و خرید خودم باشه و چیزی نگفت ویا برام جالبه مهمونی داشتیم از نروژ دکتر بود و تحصیل کرده دیدگاه بزرگی داشت و سبک زندگیش کاملا اروپایی بود ولی بهم گفت حتمن درامدت بالایی ۵۰ تومن میشه و من گفتم هنوز اولامه دراون حد نیست ولی خوبه و بهترم میشه نمیدونم یه ایرانی هرجا هست ماهیتشم باهاشه شاید چون برگشته بود ایران تو میدان مغناطیس ایران قرار گرفته بود این سوال رو پرسید و یا ادما ذاتشون عوض نمیشه

نسرین گندمی

کاربر ویژه

اتمام مکالمه و وارد بحث بیخود نشدن به این شیوه باعث شده که ذهن من درگیر نشه و نشخوار فکری ام کمتر شده این تکنیک بسیار عالی است.

مهین جواهری

کاربر ویژه
اتمام مکالمه و وارد بحث بیخود نشدن به این شیوه باعث شده که ذهن من درگیر نشه و نشخوار فکری ام کمتر شده این تکنیک بسیار عالی است.
موفق باشی نسرین عزیز
من خودم چند سال طول کشید به این مرحله بی تفاوتی برسم و نشخوارفکری را کاملا حذف وهر ناراحتی اتفاقی رو رها ازاد کنم ولی شما در این مدت کم با کمک این تکنیهای خوب به نتایج خوبی رسیدی

نسرین گندمی

کاربر ویژه
استاد در بعضی موارد نزدیکان اینها را میپرسند مثل خواهر پدر مادر و یا برادر و یا دوست نزدیک ولی من در حد درک انها از کار و کلاسهای که رفتم در سطح فکر و ذهنی انها جواب میدهم و به بقیه لبخند میزنم چون جوابی بدهم و توجیه کنم باز در موارد دیگر هستند سوال بپرسند
مثلا دوستی در مورد درامدم گفت که گفتم جوری درامد دارم که گشت گزار و خرج و خرید خودم باشه و چیزی نگفت ویا برام جالبه مهمونی داشتیم از نروژ دکتر بود و تحصیل کرده دیدگاه بزرگی داشت و سبک زندگیش کاملا اروپایی بود ولی بهم گفت حتمن درامدت بالایی ۵۰ تومن میشه و من گفتم هنوز اولامه دراون حد نیست ولی خوبه و بهترم میشه نمیدونم یه ایرانی هرجا هست ماهیتشم باهاشه شاید چون برگشته بود ایران تو میدان مغناطیس ایران قرار گرفته بود این سوال رو پرسید و یا ادما ذاتشون عوض نمیشه
برای افراد درجه یک نمی دونم چه رویه ای صحیح هست استاد بفرمایند یاد می گیریم.
اما برای بقیه واقعا توضیح ندید از وقتی من یاد گرفتم توضیح ندهم و مکالمه رو خاتمه بدم حالم خیلی بهتره فکرم آزادتر شده تا اینکه سعی می کردم به نظر خودم جواب منطقی بدم و بعدش هم می گفتم کاش اینطوری می گفتم اینطور نمی گفتم.

نسرین گندمی

کاربر ویژه
موفق باشی نسرین عزیز
من خودم چند سال طول کشید به این مرحله بی تفاوتی برسم و نشخوارفکری را کاملا حذف وهر ناراحتی اتفاقی رو رها ازاد کنم ولی شما در این مدت کم با کمک این تکنیهای خوب به نتایج خوبی رسیدی
مهین جان ممنون از پاسخ دلگرم کننده ت. توی دوره ارتباط موثر استاد کلمات و جملات کلیدی رو میگن که باعث شده از زاویه دیگه ای به حرف های دیگران نگاه کنم مثلاً کی گفته که حق با منه چرا تلاش می کنیم اثبات کنیم حق با ماست چرا همش می خواهیم توضیح بدیم و خیلی موارد دیگه. مثلا یه نمونه ساده بگم من صبح ها زود میرم سر کارم یعنی حدود سی تا 40 دقیقه قبل از شروع ساعت کار چون به ترافیک نخورم و کلافه بشم و نگران دیر رسیدن باشم صبح سر حال تر هستم و چون حجم کارم بالاست میتونم سریع تر و با فکر بازتری کارم رو انجام بدم و دلایل مشابه این. یک نفر همیشه سوال می کرد انواع سوالات مثلا زود میایی، امروز نسبت به همیشه 10 دقیقه دیرتر اومدی (به نسبت اون تایمی که حدوداً می رسم) همیشه اولین نفر می آیی و خلاصه سوالات مشابه که واقعا به اون ربطی نداشت و منم دلم نمی خواست براش توضیح بدم
اما من به ناچار یه جمله ای می گفتم مثلا آخه دیر بیام به ترافیک می خورم آخه کار زیاد دارم که طرف مقابل هم شروع می کرد به ادامه صحبت و .... بعدش هم من حرص می خوردم آخه به این چه مربوط کاش اینطوری جوابش رو می دادم کاش اونطوری می گفتم. اما مدتیه با جواب های موثر فقط می گم بله من زود میام یا بله امروز یکم دیرتر اومدم یا بله حق با شماست. همین تمام به همین سادگی. یعنی یک موضوع ابتدایی که هر روز صبح روی اعصابم بود تمام شد.

مهین جواهری

کاربر ویژه
برای افراد درجه یک نمی دونم چه رویه ای صحیح هست استاد بفرمایند یاد می گیریم.
اما برای بقیه واقعا توضیح ندید از وقتی من یاد گرفتم توضیح ندهم و مکالمه رو خاتمه بدم حالم خیلی بهتره فکرم آزادتر شده تا اینکه سعی می کردم به نظر خودم جواب منطقی بدم و بعدش هم می گفتم کاش اینطوری می گفتم اینطور نمی گفتم.
من کلا نه به بقیه و نه اشنا دوست توضیح نمیدم راحت هرچه هم نظر بدن ازار دهنده نیست برام

مهین جواهری

کاربر ویژه
مهین جان ممنون از پاسخ دلگرم کننده ت. توی دوره ارتباط موثر استاد کلمات و جملات کلیدی رو میگن که باعث شده از زاویه دیگه ای به حرف های دیگران نگاه کنم مثلاً کی گفته که حق با منه چرا تلاش می کنیم اثبات کنیم حق با ماست چرا همش می خواهیم توضیح بدیم و خیلی موارد دیگه. مثلا یه نمونه ساده بگم من صبح ها زود میرم سر کارم یعنی حدود سی تا 40 دقیقه قبل از شروع ساعت کار چون به ترافیک نخورم و کلافه بشم و نگران دیر رسیدن باشم صبح سر حال تر هستم و چون حجم کارم بالاست میتونم سریع تر و با فکر بازتری کارم رو انجام بدم و دلایل مشابه این. یک نفر همیشه سوال می کرد انواع سوالات مثلا زود میایی، امروز نسبت به همیشه 10 دقیقه دیرتر اومدی (به نسبت اون تایمی که حدوداً می رسم) همیشه اولین نفر می آیی و خلاصه سوالات مشابه که واقعا به اون ربطی نداشت و منم دلم نمی خواست براش توضیح بدم
اما من به ناچار یه جمله ای می گفتم مثلا آخه دیر بیام به ترافیک می خورم آخه کار زیاد دارم که طرف مقابل هم شروع می کرد به ادامه صحبت و .... بعدش هم من حرص می خوردم آخه به این چه مربوط کاش اینطوری جوابش رو می دادم کاش اونطوری می گفتم. اما مدتیه با جواب های موثر فقط می گم بله من زود میام یا بله امروز یکم دیرتر اومدم یا بله حق با شماست. همین تمام به همین سادگی. یعنی یک موضوع ابتدایی که هر روز صبح روی اعصابم بود تمام شد.
چقدر خوب حتمن منم دوره تهیه میکنم ممنون از راهنمایی خوبت❤🌱

دوستان عزیز سوالات را در بخش سوالات بپرسید در بخش تجربیات یا بخش دیگری نپرسید. فقط سوالاتی که در بخش سوالات پرسیده می شود جواب داده می شود
بالا